Rosehip Powder Coarse Organic
from
excl. VAT
incl. VAT
from
excl. VAT
incl. VAT
/
Calculating delivery date...
Browse to
More Information
| Article number | 61500-conf |
|---|---|
| Product specification | Specsheet |
| Special Properties | BIO |
| Brand | VehGro |
| HS-Code | 11063090 |
| Private Label possible? | Yes |
| Energy (kcal/kJ) | 258 kcal / 1080 kJ |
| Fats | 0.8 g (saturated: 0 g) |
| Carbohydrates | 42 g (sugars 26 g) |
| Fibers | 35 g |
| Proteins | 3.8 g |
| Salt | 0.01 g |
Reviews
Nice texture for tea
I mainly use this rosehip powder for tea. I like the coarse grind, as it passes through a sieve less quickly. The taste is slightly sour and natural. It feels pure, without any strange aftertastes. Perfect for daily use.Translated from Dutch
ā Marijke V.
Write Your Own Review
Rosehip Powder Coarse Organic